Jak wybrać idealny notatnik?

Opublikowany przez:

Notes książkowy to praktyczny gadżet firmowy, który idealnie spisuje się w kampaniach reklamowych. Wręczany klientom i pracownikom, pozwala im korzystać z niego na co dzień, stając się jednocześnie skutecznym nośnikiem reklamy. Jednak aby notatnik rzeczywiście był wygodny i chętnie używany, powinien spełniać kilka warunków.

Wygodne formaty notesów książkowych

Do najchętniej wybieranych należą notatniki w formacie zbliżonym do A5. Wielkość ok 148×210 mm lub nieco mniejsza, zapewnia wystarczającą ilość miejsca na notatki, a jednocześnie pozwala na łatwe użytkowanie i przenoszenie notatnika. Notes bez trudu można trzymać w jednej ręce, drugą w nim notować, a także przewozić w podręcznej torbie, plecaku czy schowku samochodowym. Umieszczony na biurku, nie zabiera dużo miejsca i zawsze pozostaje w zasięgu ręki. Notesy mniejszego formatu, np. B6 również są mile widziane, ale z uwagi na mniej miejsca na notatki, już nie tak chętnie praktykowane.

Rodzaj okładki – trwałość, komfort i elegancja

Wiele osób decyduje się na zakup konkretnego notatnika, właśnie z powodu jego okładki. Najczęściej sięgamy po takie notesy, których okładka wizualnie nam się podoba. Najczęściej nie zwracamy przy tym większej uwagi na pozostałe cechy notatników, które są nie mniej ważne. Jaka jednak powinna być okładka, by notatnik mógł nam służyć długo? Przede wszystkim musi być wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Mamy tu na myśli ścieranie podczas intensywnego użytkowania. Dobrze również by okładka była odporna na wilgoć, jeszcze lepiej chroniąc notatki, kiedy używamy notatnik na zewnątrz.

Wyróżniamy trzy najpopularniejsze rodzaje okładek:

  • Okładki skróropodobne – wykonane z tworzywa sztucznego, które pod względem koloru i faktury wiernie imituje prawdziwą skórę zwierzęcą. Powierzchnia takiej okładki może być matowa lub błyszcząca, a na jej powierzchni bardzo ładnie wygląda znakowanie metodą tłoczenia na sucho.
  • Okładki ekologiczne – wykonane ze specjalnie wzmacnianych gatunków tektury o wysokiej gramaturze, powlekanych kolorowymi foliami ozdobnymi. Również są odporne na wilgoć, można wykonać na nich tłoczenie folią, grawerowanie laserowe lub kolorowy nadruk.
  • Okładki papierowe – najbardziej podstawowy rodzaj okładki, wykonany z papieru lub tektury. Tanie w produkcji, ale już nie tak wytrzymałe jak w/w gatunki. Na okładkach papierowych wykonujemy nadruki.

Kartki notatnika – co warto o nich wiedzieć

Notatnik to przede wszystkim kartki, na których będziemy notować różne wiadomości. Jeśli lubimy pisać i sprawia nam to wielką przyjemność, papier powinien być delikatnie chropowaty, dzięki czemu można uzyskać większą precyzję stawiania znaków. Najbardziej popularne gatunki papierów wykorzystywane do produkcji notatników to kremowy chamois i biały offsetowy. Oba papiery mają gramaturę ok. 80g/m. Jeśli ktoś ma problemy z równym pisaniem, dużą pomocą będzie liniatura na kartkach. Innymi słowy czy kartka jest zadrukowana w linie, kratkę czy pozostaje gładka. Im jaśniejszy nadruk liniatury, tym notatnik wygląda bardziej elegancko, a notatki są czytelniejsze.

Zakładka w notesach, czyli tasiemka

Zarówno kalendarze książkowe, jak i notatniki wyposażane są w praktyczne tasiemki. Pełnią one rolę zakładki. Tasiemka może występować w różnych wariantach, zależnie od wybranego modelu i producenta. Najczęściej spotykamy wąskie tasiemki gładkie, stosowane w ekonomicznych notatnikach. W produktach bardziej luksusowych występują natomiast tasiemki tkane, z haftowanym logo. Tasiemka coraz częściej wykorzystywana jest jako miejsce pod nadruk reklamowy – jej kształt idealnie nadaje się do tego, aby umieścić tam adres strony www lub nr telefonu.

Zapięcie notatnika, gwarantujące dyskrecję

W notesach często przechowujemy poufne informacje. Nie chcemy zatem, aby osoba postronna je ujrzała. Zapięcie w postaci elastycznej gumki lub zakładki z metalowym klipsem. To drugie rozwiązanie częściej stosowane jest w eleganckich notesach i organizerach biznesowej w oprawie skóropodobnej. Zaletą zapięcia w formie gumki jest natomiast niska waga, łatwość użycia i bardzo dobra ochrona przed przypadkowym otwarciem notatnika. Dodatkowo, na powierzchni tasiemki można wykonać nadruk.

Personalizacja, czyli okładka pod znakowanie

Notesy firmowe wybierane w celach reklamowych, powinny dysponować okładką, na której można wykonać znakowanie. Tak również jest w większości modeli. Duży wybór technologii znakowania, pozwala personalizować notatnik z dowolnym rodzajem okładki. Najbardziej popularne metody to:

  • tłoczenie na sucho – dla okładek skóropodobnych
  • tłoczenie folią – dla okładek skóropodobnych i ekologicznych,
  • grawerowanie laserowe – dla okładek skóropodobnych, ekologicznych i z tworzywa sztucznego,
  • nadruk sublimacyjny – dla okładek z tworzywa sztucznego i papierowych.

Szukasz czegoś innego?
Skorzystaj z usług naszych doradców klienta!

Wiemy jak ciężki potrafi być wybór gadżetów promocyjnych odpowiednio dopasowanych do filozofii firmy, dlatego nasi pracownicy przechodzą odpowiednie szkolenie, tak aby doradzić Państwu w wyborze, z którego będziecie zadowoleni.

Wypełnij formularz kontaktowy, a nasz doradca klienta skontaktuje się z Tobą jeszcze tego samego dnia!