Jak wykorzystać kalendarz do nauki?

Opublikowany przez:

Nauka i kalendarz od zawsze stanowią idealny duet. Jeśli do tej pory nie korzystałeś z kalendarza podczas uczenia się, pora zmienić swoje nawyki. W tym artykule przedstawimy kilka skutecznych technik na wspomaganie procesu nauki kalendarzem, dowiesz się również jakie korzyści daje aktywne korzystanie z kalendarzy w szkole, pracy i domu.

Planowanie nauki z wykorzystaniem kalendarza: Jak zorganizować czas na lepsze wyniki?

Czy znany jest Ci termin prokrastynacja? Jeśli nie, spieszymy z wyjaśnieniem, że jest to naukowe określenie zachowania, polegającego na przekładaniu ważnych rzeczy na później. Zdarzyło Ci się przełożyć naukę z dziś na jutro, a jutro na kolejny dzień? Jeśli tak, prokrastynacja dotyczy również Ciebie, podobnie jak 75% reszty ludzi na świecie. Chciałbyś coś zmienić w swoim życiu i dołączyć do pozostałych 25%, którzy na czas realizują swoje plany? Jeśli tak, potrzebny Ci dobry planer nauki. Będzie nim kalendarz. Nauczymy Cię, jak z niego prawidłowo korzystać.

  • Zaplanuj czas na naukę. Do tego celu doskonale nadają się dzienne kalendarze książkowe. Określ na poszczególnych stronach, odpowiadającym wybranym na naukę dniom, ile czasu chcesz na nią poświęcić. Przedział godzinowy, np. od 17 do 19 zaznacz kolorowym flamastrem, tak aby na pewno nie wpisać tam innej czynności oraz nie przegapić tego zadania.
  • Ustalanie celów. Na pokolorowanym fragmencie strony napisz dokładnie, czego w tym czasie chcesz się uczyć. Może to być język obcy, nauka do egzaminu zawodowego lub powtarzanie materiału. Unikniesz w ten sposób straty czasu, związanej sobie z przypomnieniem co właściwie masz robić i czego się uczyć.
  • Śledzenie postępów. Po każdej sesji zaznacz w kalendarzu, co udało Ci się osiągnąć. Podsumowując swoje wyniki nauczania, motywujesz się do dalszego konsekwentnego działania. 
  • Tygodniowe podsumowanie. Raz w tygodniu przejrzyj, co udało Ci się osiągnąć, a co wymaga jeszcze uwagi. Dostosuj plan na nadchodzący tydzień, biorąc pod uwagę te informacje.
  • Rezerwowanie terminów. Jeżeli zbliżają się jakieś ważne terminy (np. egzaminy), zaznacz je w kalendarzu w taki sposób, aby na pewno ich nie przeoczyć.
  • Zaplanuj przerwy i czas na relaks. Nauka bez przerw może być męcząca i mniej efektywna. Wprowadź do kalendarza regularne przerwy i czas na rzeczy, które lubisz robić i pozwalają Ci się odprężyć. To będzie Twój czas na regenerację.

Pamiętaj, że kalendarz do nauki to tylko narzędzie. Kluczem do sukcesu jest konsekwencja, dyscyplina oraz gotowość do dostosowywania się do sytuacji. Sytuacji, która czasami lubi się niespodziewanie zmieniać, niezależnie od tego, co wcześniej sobie zaplanowałeś w swoim kalendarzu.

Kalendarz jako narzędzie do śledzenia postępów w nauce: Dlaczego warto go używać?

Do tej pory nie korzystałeś z kalendarza w procesie uczenia się? Jeżeli tak, możesz mieć wątpliwości czy warto cokolwiek zmieniać i aktywnie z nie korzystać. Postaramy się przekonać Cię, że jest to słuszna decyzja, która przyniesie Ci wiele wymiernych korzyści.

  • Śledzisz swoje postępy. Aby nauka była efektywna, musisz wiedzieć jaki materiał udało Ci się opanować oraz w jak krótkim czasie. Dzięki temu możesz dokładnie oszacować czas potrzebny na naukę kolejnych rzeczy.
  • Systematyzujesz proces uczenia się. Robiąc czytelne notatki w kalendarzu, zapisując hasłowo rzeczy, które już masz opanowane i te, które nadal musisz ćwiczyć, możesz skupić się na tym, co jest w danym momencie najważniejsze. Wszystko to sprowadza się do tego, aby nie tracić czasu na rzeczy zbyteczne i mało istotne.
  • Motywowanie i nagradzanie samego siebie. Każdy człowiek zasługuje na nagrodę, jeśli coś dobrze zrobi. W Twoim przypadku może to być nagroda za osiągnięcia w nauce i systematyczność. Jeśli nagradzasz sam siebie, powinieneś w tym być obiektywny i mieć twardy materiał dowodowy ku temu. Kalendarz do nauki tym właśnie jest. Dzięki niemu na koniec tygodnia możesz ocenić, czy zrealizowałeś swój plan, jeśli tak to w ilu procentach i na jaką nagrodę od samego siebie zasłużyłeś.

Jak efektywnie rozkładać materiał na kalendarzu? Strategie nauki z wykorzystaniem terminarza.

Organizacja nauki z kalendarzem może mieć różne formy, ale naszym zdaniem najskuteczniejsza i najbardziej czytelna jest ta, w której wykorzystujesz kolorowe markery. Wszystko, co będzie Ci potrzebne to Twój osobisty planer nauki oraz dwa lub trzy zakreślacze w różnych kolorach plus długopis.

Przykład

Masz zaplanowane, że od poniedziałku do piątku będziesz się uczył każdego dnia po 2 godziny. Wybierz sobie wcześniej przedział czasowy i pokoloruj go wybranym flamastrem. Może to być np. od 16 do 18. Następnie napisz na kolorowym tle nazwę rzeczy, których będziesz się uczył. Poniżej pokoloruj jeszcze jedną linię. Będziesz na niej pisał, co udało się zrealizować i czego się nauczyłeś. Będzie to takie codzienne podsumowanie, które pozwoli Ci raz w tygodniu ocenić wszystkie postępy. Trzeci kolor wykorzystaj do niespodziewanych i niecodziennych wydarzeń. Na przykład wtedy, jeśli jednego dnia udało Ci się wygospodarować więcej niż 2 godziny na naukę lub odnotowałeś nadzwyczajne postępy. Tym kolorem będą zaznaczane wszystkie bonusy w Twoich postępach oraz organizacji czasu.

Kalendarz dla pracowników — w jakim sposób planowanie pomoże im w rozwoju? 

Dla pracowników kalendarz jest nie tylko narzędziem do śledzenia terminów spotkań, ale może być wykorzystywany do planowania rozwoju zawodowego, osobistego i zespołowego. Poprzez zapisywanie w nim ważnych terminów i zadań, pracownicy mogą lepiej skupić się na tym, co jest ważne. Pomaga to w identyfikowaniu priorytetów i efektywnym zarządzaniu czasem. Pracownicy mogą np. zapisywać w kalendarzu terminy szkoleń, warsztatów i konferencji, które chcą lub muszą ukończyć. Daje to wgląd w nadchodzące możliwości edukacyjne i pomaga w ich planowaniu.

Regularne zapisywanie osiągnięć i sukcesów w kalendarzu może służyć jako pamiętnik kariery, umożliwiając pracownikom przeglądanie ich postępów i sukcesów w określonych odstępach czasu. Wykorzystanie kalendarza do planowania przerw i czasu wolnego jest równie ważne. Odpoczynek jest kluczem do regeneracji, co może przynieść nową energię i perspektywę w miejscu pracy. Kalendarz może im także służyć do planowania aktywności związanych z dbałością o zdrowie, takich jak regularne ćwiczenia, odpoczynek czy wizyty u lekarza. 

Wykorzystanie podarowanego im kalendarza do planowania aktywności niesłużbowych, które przyczyniają się do ich ogólnego rozwoju, takich jak czytanie książek, uczestnictwo w zajęciach artystycznych czy wolontariat, pozytywnie wpływ na ich psychikę i samopoczucie. Nie zapominajmy również o tym, że regularne korzystanie z kalendarza i planowanie pomaga pracownikom stać się bardziej odpowiedzialnymi i zdyscyplinowanymi.

Sprawdź kalendarze dzienne do nauki:

Szukasz czegoś innego?
Skorzystaj z usług naszych doradców klienta!

Wiemy jak ciężki potrafi być wybór gadżetów promocyjnych odpowiednio dopasowanych do filozofii firmy, dlatego nasi pracownicy przechodzą odpowiednie szkolenie, tak aby doradzić Państwu w wyborze, z którego będziecie zadowoleni.

Wypełnij formularz kontaktowy, a nasz doradca klienta skontaktuje się z Tobą jeszcze tego samego dnia!