Kalendarz na studia – jaki wybrać?

Opublikowany przez:

Kiedy próbuję umówić się na spotkanie z przyjacielem, który jest wykładowcą, za każdym razem słyszę: Poczekaj, sprawdzę mój kalendarz na rok akademicki. Nauczyciele pracujący zarówno w szkole publicznej, jak i na kursach prywatnych, niemal każdą rozmowę rozpoczynają od zerknięcia kalendarza. Kalendarz studenta wygląda trochę inaczej, łączy naukę z rozrywką. Doradzimy jak wybrać, aby nic nie umknęło, a praca oraz nauka w trakcie roku akademickiego i szkolnego przebiegała płynnie. 

Spis treści

Wybór odpowiedniego kalendarza akademickiego

Kalendarz na rok akademicki obejmuje rok akademicki, zaczyna się we wrześniu (szkolny), październiku (studencki), a kończy się w czerwcu i wrześniu następnego roku. Jeśli decydujemy się na gotowy kalendarz, to najlepszy byłby taki, który ma układ dzienny. Duża ilość miejsca pozwala tworzyć notatki, ze spotkań, a nie tylko tworzyć plan dnia. Dopasowany do roku akademickiego lub szkolnego terminarz pozwala na sprawdzenie daty rozpoczęcia i zakończenia semestrów, przerw semestralnych, zjazdów lub świątecznych dni w roku szkolnym. Taki kalendarz ułatwia również planowanie długoterminowe. Nauczyciele i studenci mogą z góry zaplanować swoje działania na cały rok szkolny lub akademicki. Kalendarz pozwala na zapisywanie danych, terminów egzaminów, dni wolnych od zajęć, terminy prac semestralnych, kolokwiów oraz wydarzeń szkolnych i akademickich. Tak ułożony kalendarz umożliwia optymalizację procesu edukacyjnego poprzez umożliwienie nauczycielom i lepszej organizacji pracy i dostosowanie tempa nauki do roku szkolnego.

Planowanie zajęć i terminów egzaminów

Jak to zrobić dobrze? Na początku semestru zaznacz wszystkie daty, terminy zaliczeń, egzaminów, przerw semestralnych i wydarzeń akademickich. Aby ułatwić sobie planowanie zadań w pracy np. wykładowcy lub nauczyciela. 

Planowanie studiów kalendarz zmniejszy stres i pozwoli przygotować się do sprawdzianów, klasówek czy opracować tematy prac zaliczeniowych. Aby ustalić priorytety, używaj zakładek samoprzylepnych lub kolorowych zakreślaczy, aby szybko odnajdywać strony lub sekcje tematyczne. Ważne jest również miejsce na notatki, pomysły do projektów, czy też informacje z ważnych zebrań. Możesz także stworzyć dedykowane strony dla poszczególnych zagadnień tematycznych. Bardzo praktyczne jest np. wstawianie dodatkowych kolorowych stron lub zakładek w miejsca, gdzie są ważne informacje. Zwiększa to możliwości personalizacji kalendarza.

Jeśli jesteś nauczycielem akademickim albo pracujesz w szkole, regularnie aktualizuj swój kalendarz na rok akademicki. Plany rób w cyklu tygodniowym i miesięcznym. To ułatwi kontrolę nad wykonanymi już zadaniami i da możliwość śledzenia czasu na projekty grupowe, a także na czas wolny i odpoczynek. Dla personalizacji dodaj osobiste akcenty, które będą Twoją codzienną motywacją np. wzmacniające cytaty, czy piękne zdjęcia. Bądź elastyczny i zostaw trochę pustego miejsca na nieprzewidziane wydarzenia lub zmiany w harmonogramie. Zarówno studenckie, jak i szkolne życie, wymaga adaptacji do szybko zmieniających się okoliczności. Regularnie przeglądaj także swój terminarz, aby ocenić, co działa jest zrobione, a co wymaga poprawek.

Organizacja życia studenckiego

Badania naukowe Pam A. Mueller z Princeton University i Daniela M. Oppenheimera z University of California, Los Angeles, opublikowane w 2014 roku udowodniło, że studenci, którzy robili notatki ręcznie, lepiej przyswajali informacje i osiągali wyższe wyniki w testach, w porównaniu do studentów, którzy używają laptopów do robienia notatek z wykładów. Ręczne pisanie angażuje więcej obszarów mózgu, w tym związane z myśleniem, nauką języków i pracą pamięciową. Pomaga skutecznie w zapamiętywaniu informacji. Do czego obecnie potrzebny jest kalendarz studenta? To tego, aby nic nie umknęło z bogatego w wydarzenia życia studenckiego. Ręczne zapisywanie daje gwarancję lepszego przygotowania do wykładów, ćwiczeń, a nawet lektoratów. Kalendarz studenta pomaga także w monitorowaniu postępu w nauce i zapisywania ważnych terminów, zaznaczania wykonanych projektów zaliczeniowych i aby dobrze zaplanować czas na naukę do najważniejszych egzaminów, a także życie towarzyskie.

 

Kalendarz studenta przypomina trochę połączenie kalendarza książkowego i Google, ponieważ tak można łatwiej połączyć aktywności pozaszkolne i ustawić cyfrowe przypomnienia. Można łatwiej zaplanować zajęcia pozaszkolne, koła naukowe, staże, wolontariat czy wydarzenia specjalne np. imprezy studenckie, czy pracę dorywczą. Dla studentów najlepszy będzie kalendarz, który posiada układ tygodniowy do zapasywania terminów, kolokwiów, wykładów i seminariów. Kalendarz studenta powinien zawierać także terminy oddania prac np. esejów, rozdziałów prac licencjackich i magisterskich, daty egzaminów i wydarzeń akademickich np. Juwenaliów. Zabiegani studenci, dla zwiększenia efektywności planują także bloki czasu na naukę, oraz zbieranie materiałów i przygotowanie do egzaminów. Kalendarz studenta może być również używany do celów długoterminowych, takich jak praktyki, programy wymiany studenckiej, czy terminy związane z karierą zawodową albo staże studenckie. Taki podręczny terminarz najlepiej wyznacza czas na zarządzanie harmonogramem zajęć, czas na naukę i życie towarzyskie. 

Dostosowywanie kalendarza do potrzeb edukacyjnych

Kalendarz na rok akademicki będzie różnił się w zależności od specjalizacji. Nauczyciele i studenci tych przedmiotów, którzy analizują dużo materiałów tekstowych i mogą mieć więcej zadań np. z wydziałów filologii, ekonomii albo historii, preferują układ dzienny, który pozwala na szczegółowe zaplanowanie każdego dnia. Potrzebują szczegółowego harmonogramu na każdy dzień, aby zapoznać się z aktywnością i licznymi obowiązkami. Nauczanie przedmiotów ścisłych wymaga zapoznania się z materiałem i określonym rytmem zajęć. Wygodny wkład tygodniowy w kalendarzu będzie lepszy do zadawania i sprawdzania zadań domowych, bo to ułatwia kontrolę postępów uczniów. Dyrektorzy szkół mają do czynienia z szerokim zakresem tematycznym, obejmującym zarządzanie personelem, administrowanie, nadzorowanie placówek szkolnych oraz spotkania z rodzicami i kuratorium. W tej sytuacji układ tygodniowy daje możliwość uzyskania szybkiego przeglądu wszystkich zadań i celów. Kalendarz na studia powinien pomieścić wszystkie zajęcia, wykłady i seminaria, terminy projektów i egzaminów, oddania prac, projektów grupowych. Warto prowadzić taki kalendarz, aby wygospodarować czas na odpoczynek i relaks.

Planowanie studiów kalendarz to najwygodniejsza forma organizowania nauki oraz pracy w szkole i na uczelni wyższej. Na rynku, dostępnych jest pięknych wiele kalendarzy na rok akademicki zarówno w układzie tygodniowym, jak i dziennym, z pięknymi okładkami i wieloma możliwościami personalizacji. A Ty, nauczycielu lub studencie, jaki kalendarz na studia wybierasz? 

Sprawdź również dlaczego warto robić odręczne notatki.

Szukasz czegoś innego?
Skorzystaj z usług naszych doradców klienta!

Wiemy jak ciężki potrafi być wybór gadżetów promocyjnych odpowiednio dopasowanych do filozofii firmy, dlatego nasi pracownicy przechodzą odpowiednie szkolenie, tak aby doradzić Państwu w wyborze, z którego będziecie zadowoleni.

Wypełnij formularz kontaktowy, a nasz doradca klienta skontaktuje się z Tobą jeszcze tego samego dnia!