Dlaczego warto robić odręczne notatki?

Opublikowany przez:
dlaczego warto robić odręczne notatki

Na początku roku w pracy dostałam nowy kalendarz, który w środku miał kartki z papieru kamiennego, zaczęłam notować i przepadłam. Płynne prowadzenie długopisu było przyjemnością. Gładkość papieru sprawiła, że pisanie notatek było dla ręki komfortowe. Kalendarz pracowniczy pokazał mi również wiele korzyści z odręcznych notatek.

Jakie są korzyści z ręcznego notowania w porównaniu do cyfrowego?

Jakie są korzyści z ręcznych notatek? Ręczne notowanie wymaga aktywnego przetwarzania informacji, pomagając w lepszym zrozumieniu i zapamiętaniu materiału. Mózg angażuje się w sposób, który sprzyja trwałemu przyswajaniu wiedzy. Koncentracja na pisaniu ręcznym pomaga skupić się i uniknąć rozproszenia uwagi przez powiadomienia cyfrowe. Pisanie ręczne angażuje mięśnie dłoni i palców, co jest ważne dla rozwoju drobnej motoryki, szczególnie u dzieci. Pisanie liter i słów angażuje obszary mózgu, związane z motoryką i pamięcią, co prowadzi do zapamiętania przez tzw. pamięć mięśniową. Ręczne notowanie pozwala na łatwą wizualizację informacji poprzez tworzenie diagramów, schematów, podkreśleń, które ułatwiają przyswajanie wiedzy.

Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty notesów firmowych

W jaki sposób ręczne notatki mogą wspierać proces uczenia się i zapamiętywania?

Korzyści z ręcznych notatek, jest znacznie więcej, niż myślimy. Pisanie wymaga aktywnego przetwarzania informacji, co oznacza, że nie tylko słuchasz lub czytasz materiał, ale też przekształcasz we własne słowa, to sprzyja zapamiętywaniu. Dobrze zorganizowane notatki pomagają w usystematyzowaniu wiedzy, co ułatwia przypominanie materiału.

Notatki stanowią skondensowaną wersję materiału, co ułatwia szybkie powtórzenia. Ręczne notowanie daje możliwość tworzenia map myśli, schematów, wykresów i używania kolorów, czyli wizualnych wspomagaczy pamięci. Aby skutecznie notować, musisz streszczać i syntetyzować duże ilości informacji. To wymaga zrozumienia treści i jest świetnym treningiem uczenia się. Proces pisania wymaga koncentracji, co pomaga unikać rozproszenia uwagi i skupić się na materiale. To zwiększa efektywność nauki. Dla wielu osób, akt fizycznego pisania pomaga w zakodowaniu informacji w pamięci, co ułatwia przypominanie materiału w przyszłości. To wszystko pokazuje, że w konkurencji ręczne notatki vs cyfrowe zdecydowanie wygrywa pisanie ręczne.

Jak ręczne notatki wpływają na kreatywność i myślenie analityczne?

Jeśli chodzi o myślenie analityczne, korzyści z ręcznych notatek jest sporo. Pisanie wymaga poukładania myśli i informacji w logiczny sposób. Musisz myśleć, jak najlepiej przedstawić argumenty, co sprzyja analitycznemu podejściu. Podczas pisania przeprowadzasz krytyczną analizę pomysłów. To wymaga porównywania i oceniania różnych argumentów i perspektyw. W procesie pisania napotykasz wyzwania, takie jak brakujące informacje czy konieczność wyjaśnienia złożonych koncepcji, co wymusza szukanie rozwiązań i wykorzystanie z myślenia analitycznego. Ręczne pisanie wymaga przetwarzania i syntetyzowania informacji z różnych źródeł, co jest kluczowe w analitycznym myśleniu.

W przypadku myślenia kreatywnego korzyści z ręcznych notatek jest więcej, niż nam się wydaje. Ręczne pisanie stymuluje kreatywne myślenie poprzez zachęcanie do poszukiwania nowych pomysłów, historii lub wyjaśnień. Daje możliwość eksplorowania i wyrażania własnych myśli, uczuć i doświadczeń, co prowadzić do kreatywnych odkryć. Pozwala na tworzenie unikalnych połączeń, między różnymi koncepcjami, przez użycie metafor i analogii, co jest elementem burzy mózgów. Odręczne notatki dają możliwość eksperymentowania z różnymi stylami i językiem, co rozwija kreatywność.

W jakich sytuacjach ręczne notatki są bardziej skuteczne niż cyfrowe?

Ręczne notatki vs cyfrowe, kiedy warto?

  1. Podczas nauki w szkole i na studiach.
  2. W sytuacjach wymagających skupienia.
  3. W kreatywnym myśleniu i podczas burzy mózgów.
  4. Tam, gdzie nie można użyć nowoczesnych technologii. 
  5. W sytuacjach wymagających dyskrecji.
  6. Gdy piszemy teksty osobiste.

Ręczne notatki są najlepsze w procesie uczenia się, ponieważ wymagają aktywnego przetwarzania informacji, co sprzyja lepszemu zapamiętywaniu. W kategorii ręczne notatki vs cyfrowe, zdecydowanie wygrywa pisanie ręczne. 

Pisanie ręcznie minimalizuje rozpraszanie, które towarzyszy urządzeniom cyfrowym (np. powiadomienia e-mail, media społecznościowe). Skupienie się wyłącznie na pisaniu zwiększa koncentrację.

Ręczne notowanie jest idealne do twórczego myślenia, ponieważ pozwala na swobodne rysowanie, tworzenie map myśli, szybkie zapisywanie pomysłów bez ograniczeń formatowania, jakie narzucają cyfrowe narzędzia. 

W miejscach, gdzie dostęp do elektroniki jest ograniczony lub niepraktyczny (np. w terenie, w laboratorium, podczas eksperymentów), ręczne notatki są znowu górą.

Podczas szybkiego notowania, w trakcie spotkań, czy wykładów, ręczne pisanie jest znacznie szybsze.

Ręczne notowanie mniej zakłóca spotkanie niż użycie laptopa, czy tabletu, na przykład podczas konferencji.

W przypadku pisania listów, pamiętników czy kartek z życzeniami, ręczne pisanie dodaje prywatnego ciepła, które trudno osiągnąć w komunikacji cyfrowej.

Notatki pozwalają na większą elastyczność w organizacji strony, co jest przydatne w przypadku muzyki, matematyki, czy skomplikowanych schematów technicznych.

Jakie techniki ręcznego notowania są najbardziej efektywne?

Techniki robienia notatek:

  • Metoda Cornell (słowa kluczowe).
  • Mapy myśli (diagramy).
  • System notowania liniowego.
  • Metoda Charting (wykresy).
  • Metoda Sentence (pisanie zdań).
  • Sktechnoting (notatki szkicowane).

Metoda Cornell dzieli kartkę na trzy sekcje: notatki, kluczowe słowa i podsumowanie. Zapisujesz notatki w dużym prawym polu, po lewej stronie kluczowe słowa, a na dole kartki krótkie podsumowanie. 

Mapy myśli polegają na tworzeniu diagramów, które łączą pomysły i informacje wokół centralnego tematu. Umożliwiają przedstawienie zależności między koncepcjami, co sprzyja lepszemu zrozumieniu materiału.

System notowania liniowego to klasyczna metoda. Można wykorzystać pogrubienia, kolorowe podkreślenia, aby podkreślić najważniejsze informacje.

Metoda Charting polega na tworzeniu tabel, które pozwalają na kategoryzowanie i porównywanie informacji. Przydatna w przypadku wielu danych.

Metoda Sentence polega na zapisywaniu każdej informacji jako oddzielnego zdania. To prosta i szybka metoda, gdy czas na notowanie jest ograniczony.

Sktechnoting, łączy rysunki, symbole i tekst, aby stworzyć bogate wizualnie notatki. Pomocna dla osób, które lepiej przyswajają informacje wizualnie. A jakie są Twoje, skuteczne techniki robienia notatek? 

Przeczytaj także: Jak zaprojektować notatnik firmowy?

 

Szukasz czegoś innego?
Skorzystaj z usług naszych doradców klienta!

Wiemy jak ciężki potrafi być wybór gadżetów promocyjnych odpowiednio dopasowanych do filozofii firmy, dlatego nasi pracownicy przechodzą odpowiednie szkolenie, tak aby doradzić Państwu w wyborze, z którego będziecie zadowoleni.

Wypełnij formularz kontaktowy, a nasz doradca klienta skontaktuje się z Tobą jeszcze tego samego dnia!