Z czego powstają kalendarze książkowe?
Kalendarz książkowy, w założeniu prosty przedmiot, w rzeczywistości skrywa wiele różnych tajemnic. Jeśli wydaje Ci się, że na jego temat wiesz wszystko, zaskoczymy Cię kilkoma ciekawymi faktami.
Z jakiego papieru powstają kalendarze książkowe?
Większość z nas łatwo kojarzy kalendarze z kartkami w kolorze białym lub kremowym chamois. Są to najbardziej popularne gatunki papierów, wykorzystywane do produkcji kalendarzy. Jednak nowością na rynku, która szybko zdobywa uznanie wśród klientów, są kalendarze z papierów ekologicznych. Możemy tam wyróżnić kilka podstawowych gatunków:
- Certyfikowany papier makulaturowy – posiada on certyfikat FSC, gwarantujący że papier został wykonany z przetworzonej makulatury, a w procesie jego wybielania nie wykorzystano chloru. Jest to trwały i wygodny w użytkowaniu rodzaj papieru, który wyróżnia się charakterystyczną fakturą i wyglądem. W powierzchni takiego papieru bez trudu można dostrzec nieco grubiej zmielone kawałki makulatury, które jednak nie pogarszają właściwości papieru. Papier tego gatunku jest nieprzeźroczysty i nie powlekany, dzięki czemu tusz szybko na nim wysycha i nie rozmazuje się.
- Papier z kamienia – to zaskakujące, ale papier do produkcji kalendarzy wykonuje się również z kamienia. Dokładnie jest to w 80% węglan wapnia, natomiast 20% stanowi biodegradowalny polimer. Proces produkcji papieru w niewielkiej ilości wykorzystuje wodę, a sam papier ma kolor kamienia, jest wodoodporny i elastyczny. Sam w sobie stanowi ciekawą atrakcję dla wszystkich użytkowników wykonanych z niego kalendarzy.
Okładka kalendarzy książkowych – czy szata zdobi cesarza?
Bez wątpienia wiele osób dokonuje wyboru kalendarzy książkowych na podstawie okładki. Wyróżnić można okładki następujących typów:
- Okładki skórzane – najdroższe ze wszystkich, wykonane z naturalnych skór licowych, gładkich w dotyku i bardzo wytrzymałych.
- Okładki z eko skóry – do złudzenia imitują prawdziwą skórę, ale są znacznie od niej tańsze. Przystosowane do znakowania na sucho lub foliami.
- Okładki ekologiczne – są to okładki z korka lub bardzo grubych gatunków tektury bądź sklejki. Można je znakować poprzez grawerowanie laserowe lub nadrukami metodą sitodruku lub tampondruku.
Okładki mogą być jednorodne na całej swojej powierzchni lub ozdobione przeszyciami. Wówczas okładka może się składać z dwóch lub trzech elementów, tworzących geometryczne kształty i połączonych ze sobą ozdobnym szwem. Często w takich kompozycjach stosuje się różne kolory i faktury materiałów, aby jeszcze bardziej podnieść atrakcyjność wizualną kalendarza.
Otwierając kalendarz, na jego stronach oprócz oznaczeń dat, znajdziemy również miejsce na notatki. Niewątpliwie najwięcej będzie go w kalendarzach z kalendarium w układzie dziennym, a najmniej w kalendariach tygodniowych. Te pierwsze są grubsze i dedykowane osobom, które intensywnie je użytkują, często zapisując na ich kartach różne notatki. Kalendarze tygodniowe są cieńsze i lżejsze, ale mają ograniczone miejsce na tworzenie notatek.
Szukasz czegoś innego?
Skorzystaj z usług naszych doradców klienta!
Wiemy jak ciężki potrafi być wybór gadżetów promocyjnych odpowiednio dopasowanych do filozofii firmy, dlatego nasi pracownicy przechodzą odpowiednie szkolenie, tak aby doradzić Państwu w wyborze, z którego będziecie zadowoleni.
Wypełnij formularz kontaktowy, a nasz doradca klienta skontaktuje się z Tobą jeszcze tego samego dnia!