Producent: Świat Kalendarzy

Potrzebujesz pomocy?

535 202 585

Plecki, wyklejki, emblematy… Słownik Kalendarzy!

Plecki, wyklejki, emblematy… Słownik Kalendarzy!

Słownik Kalendarzy

W opisie kalendarzy posługujemy się wieloma terminami poligraficznymi. Niejednokrotnie zwroty używane w opisach produktów potrafią być zagadką, dlatego – specjalnie dla klientów Świata Kalendarzy – stworzyliśmy mały słowniczek. Liczymy na to, że ułatwi on rozszyfrowanie najważniejszych pojęć.

 

Autorski kalendarz – kalendarz firmowy projektowany na indywidualne zamówienie, dokładnie według oczekiwań klienta, z indywidualnie dobraną oprawą, wykończeniem, wnętrzem.

Biuwar – rodzaj firmowego kalendarza biurkowego w postaci bloku kartek do notatek, z nadrukiem niewielkiego kalendarium rocznego.

Chamois – określenie odcienia papieru użytego do druku kalendarza książkowego. Oznacza elegancką, kremową barwę.

Emblemat – metalowe zdobienie oprawy kalendarza. Najczęściej emblemat ma formę logo firmy.

Główka – w firmowych kalendarzach trójdzielnych lub kalendarzach czterodzielnych dla firm, jest to część znajdująca się nad kalendariami. Stanowi ona największą powierzchnię do zadruku reklamowego w tych modelach kalendarzy.

Kalendarium – najważniejsza część kalendarza, czyli daty zaprezentowane w formie graficznej (cały miesiąc lub rok na jednej stronicy, z widocznym układem dat) lub rozpisane na poszczególne dni (jak w kalendarzach książkowych). W kalendarium zamieszczamy datę dzienną, miesiąc, rok, ale też informacje dodatkowe, np. imieniny, ważne rocznice, święta, wschód i zachód słońca itp.

Listwowanie – dotyczy kalendarzy planszowych. Na górnej i dolnej krawędzi kalendarza umieszcza się metalowe listwy, które zapobiegają podwijaniu się papieru.

Perforowane narożniki – niewielkie nacięcia w narożnikach stron, które można oderwać, kiedy dana karta stanie się nieaktualna. Dzięki oderwaniu narożników, łatwiej jest szybko otworzyć kalendarz na aktualnej dacie.

Plecki – w firmowym kalendarzu trójdzielnym lub czterodzielnym, część znajdująca się w środkowej części (czyli pod kalendariami), między główką a stopką. W niektórych modelach kalendarzy trójdzielnych plecki są specjalnie poszerzone, dzięki czemu uzyskujemy dodatkową powierzchnię reklamową.

Registry – w kalendarzach książkowych dla firm są to wycięcia lub nadruki na zewnętrznej krawędzi stronic (najczęściej z nazwami miesięcy). Ułatwiają one wyszukiwanie informacji w kalendarzu.

Stopka – w firmowym kalendarzu trójdzielnym lub czterodzielnym jest to część widoczna poniżej kalendariów. Znajduje się na niej miejsce na nadruk reklamowy, zwyczajowo umieszcza się tam również dane adresowe firmy.

Wyklejka – wewnętrzna strona oprawy kalendarza książkowego. Można wykorzystać ją do zadruku reklamowego.

Comments are closed.